Bugun...


Veli EMEKTAR


Tarih: 28.08.2015 15:08:12


Ben kendisini geçmişini tanımassamda mensubu olduğu siyasi yapıyı önemli bir kısmı benimde içinde olduğum bir tarihi sürecde geçdiği için çok yakınen bilirim.68 Kuşağının baş kaldırısı ve savaşımında üç örgüt silahla devrim düşüncesi ile öne çıkdı.
Öndeliğini M.Çayanın yapdığı THKPC,S.cemgil,H.İnan ve yoldaşlarının kurduğu D.Gezmişin simge olduğu THKO ve D.Perinçek ihanetine karşı ,İ.Kaypakkayanın öndeliğinde kurulan ,TKP_ML,TİKKO 12Mart darbesinden sonra bu üç örgütün düşünce ve doğrularına gönül verenler tekrar örgütlenme toparlanma sürecine girdi.
 
Kendi örgütsel yapılarını devamı için illagel yapılarını oluştururken daha geniş kitlere ulaşmak için yasal yayın organları ve dernekleri oluşturdu Bu yapılardan yayın konusunda elini çabuk tutanlardan biride ,THKO, geleneğinden gelen arkadaşlar oldu.Halkın Kurtuluşu Gazetesni çıkardı.
 
Boy boy Deniz gezmiş fotoğları yayınlayarak ve onun yoldaşlarının devamcısı olduğusunu idda ederek,devrimci yurtsever gençlik içinde Deniz Gezmiş ve yoldaşlarına halkın ve gençliğin duyduğu sevgi ve sempati ile,gençlik içinde, Dev-Genç,den sonra,ikinci kitleye sahip oldular.Ama işin garip tarafı savunduğu düşüncelerin ne THKO,ile nede onu kuranların düşüncesi ile benzeşir yanı yokdu. 
 
1960 yıllardan sonra Sovyetlerler birliğinin sosyalit değil ,sosyal empryalist bir ülke olduğunu,ve dünya kalklarının artık bir baş düşmanı değil iki düşmanı olduğunundan yola çıkarak NE AMARİKA NE RUSYA.Sloganını Aydınlıkçılardan fazla savunucusu oldular.Ve birden MAO,yu tanıdılar ,hemde öyle bir tanıdılarki,onlardan yıllar önce MAO,yu tanıyan bu uğurda savaş veren bedel ödeyen halt etmiş.En büyük MAO,cu .onlar. 
 
Sovyetlerin sosyalemperyalist olup olmadığı tartışmalarının daha basit deyimle MAO,nun sosyalist kuramcılarından yani ,MARKS,ENGELGES,LENİN ,STALİNDEN SONRA,meşhur 5,li fotoğraf kabuli reddi noktasında gençlik mücedeleside ikiye bölündü.hadda üçe bölündü.
 
Sovyet yanlıları(TKP ,TSİP ,TİP )ve gençlik örgütü İGD VB.Hem Sovyetleri hem Çini eleştiren bizim tabirimizle ORTA YOLCULAR.Mahir geleneğinden gelen Devgenç ve ayrılanları.işte bu ortamda o zaman ki tabirle HALKIN SÜLALESİ VEYA MAOCULAR ,Daha önce tüm farklı yapıların içinde olduğu İYÖKD, yukarıdaki sebeblerden dolayı ayrılarak demokratik bir seçimle İYDGD (İSTANBUL YURTSEVER DEVRİMCİ GENÇLİK DERNEĞİ) KURDUK .
 
BEN İLK KURUCU YÖNETİM KURULU ÜYESİYİM. 
 
Ama derneğin 4 siyesetin uzun tartışma sonucu karara varılan ilk kuruluş bildirisinin sonuna son bir cümle eklenmiş.....'HALKIN KURTULUŞU YOLUNDA...' Kendi siyasi yapıları H.kurtuluşu, ya derneğinde bu çizgide olduğunun mesacı veriliyor.Eleştirdik ya bunda ne var son cümleye öyle denk geldi .Niçin özellikle bu kelime büyük harfle kem küm ucuz bir şark kurnazlığı bu, buna benzer birçok olayda devam etti.
 
Birlikdelik 6 ay sürmedi herkes kendi yoluna gidip kendi dükkanını açtı ,bölünmüş gençlik mücadelesiDe bu kısa birliktelikle param parça oldu.BIrak birlikde mücadeleyi kimse kimsenin cenazesine gelmez oldu.
 
Bu ayrılıkdan çok geçmeden bu hızlı kardeşlerimiz en hızlı maoculukdan en hızlı Enver Hocacı oldular fazla değil bir iki yıl içinde Enver Hocayıda terk edip Bizlere dağda bayırda ,TKP,liler gibi Maocu deyim siyasi olarak saldırmaya başladılar.
Çorum da bir söz vardır ,'Doğacak oğlan bokundan bellidir' diye
Konuyu çok uzatdım,EMEP,in bu davranışı nerden kaynaklanıyor tarihi geçmişin bunda payı varmıdır diye.Bu arkadaşlarımın siyasetde nerde ne yapacakları belli olamaz .Ben buna gençlik yıllarımda defalarca şahit olduğum için şaşırmadım.
Ne devlet nede onun şu anki hakimi AKP,göründüğü kadar abdal değil,K imin nerden hangi sürecden hangi, düşünceden hangi pratikden neerden nereye geldiğini geçmişini ve şu anki durumunu en az bizim kadar biliyor.İşte bu yüzden bir taşla iki kuş vurup en yumuşak yerden ,düşmanını vurmak istiyor işte o yüzden,HDP,de bakan olanları seçerken bir Kaymakam ,bir Alevi kuruluş temsilcisi,birde EMEP,liyi kendine bakan istiyor.
 
İşte EMEP,İN sıkıntısı burda neden HADEP içinde kendi dışında birçok sol sosyalist gurup varkenn AKP neden EMEP temsilcisini seçmiş.
 
Bunun izahı her söyleminde emek sosyalizim lafı eden EMEP için hayli zor. 
Kendi tabanına bunun hesabını veremeyeceği için dün hep birlikde kendilerininde katıldığıTürkiyenin gözü önünde alınan günler önce ilan edilen parti bir kararına karşı tavrı Levent Tüzelin bile açıklarken zorlandığı AÇIKLAMAYI YAPMAK ZORUNDA KALDI.
 
Yoksa ilkeli siyaset AKP tavır bunlar hikaye.Durum ifşa oldu gün dosta düşmana karşı zefahiri kurtarma.Gerisi hikaye. Ama umarım Cürümünden fazla konumda olan layık olmadığı seviyede duran bu arkadaşlarımızı savaşın en kalleş en puşt döneminde ,barış cephesinin moralini zayıflatıp düşmanı güldürmesini kurnazlığının ne kendilerini tanıyan bizler ne savaşın birinci maduru Kürtler nede Türkiye halkı affedecektir.


Bu yazı 461 defa okunmuştur.

YORUMLAR

YAZARLAR
EN ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
HAVA DURUMU (İSTANBUL)
İSTANBUL
ANKET
FOTO GALERİ Yapay Çiçek
REKLAM VE SPONSOR ALANI
YUKARI